Tipy na výlet

Skiareál Benecko a dětský park Havrland

Na Benecku ve skiareálu můžete sjezdovat na 10 lyžařských vlecích („provázek“, POMA, kotva, sedačka) v délkách 120–800 metrů, v obtížnosti od „plácku“ až po černou. Nejnovější čtyřsedačková lanovka má délku 750 metrů. V okolí skiareálu je mnoho půjčoven lyží a lyžařského vybavení. Pro malinké děti je ideální Dětský skipark Havrland.

Sáňkování, snowtubing, běžkařské tratě

Krátit čas se zde dá i snowtubingem nebo sáňkováním. Z Benecka vede několik kilometrů běžeckých tratí do různých směrů, vedou na Hormí Mísečky do Špindlerova Mlýna a zpět na Benecko. 

Rozhledna Žalý

Z Benecka je to přibližně 6 kilometrů na rozhlednu Žalý. Na vrcholu je nově postavena i horská bouda, která na místě původně stála od roku 1890. To je ideálním výleten pro méně zdatné turisty nebo maminky s kočárky, ty mohou navštívit Žalý (1019 m n. m.), v České republice, nejstarší kamennou rozhlednu, která je 18 metrů vysoká, 

Velbloudí cesta kolem Žalého

Velbloudí cesta vede okolo kopce Žalý a je dlouhá přibližně 9 kilometrů. Touto cestou údajně skutečně v roce 1680 šel velbloud s královéhradeckým biskupem. 

Lufťákova cesta

Lufťákova stezka je dlouhá asi kilometr a půl a pro děti jsou tady připraveny nejrůznější stanoviště od hádanek až po úkoly, kde si ověří svoji fyzickou kondici. 

Stěpanický kostel a zřícenina hradu 

Horní Štěpanice jsou zajímavé zachovalou lidovou architekturou s roubenými chalupami z krčků (zdivo je tvořeno krátkými kuláči, nikoliv typickými dlouhými trámy) a farním kostelem Nejsvětější Trojice a hradem, který byl kolem 13. století postaven Janem z Valdštějna. Z Benecka je to pěšky asi 8 kilometrů, dá se však přiblížit do Štěpanic i autem a asi kilometr dojít pešky.

Koňské jízdárny Janova hora a Kněžice

V Kněžicích lze vyjížďku na koni podniknout kdykoliv během roku, denně od 10 do 16 hodin, po domluvě lze i mimo stanovenou dobu. Vyjet můžete do nejbližšího okolí Kněžic i do Krkonošského národního parku, pro menší děti jsou k dispozici i poníci. Nedaleko Benecka je u druhá farma Hucul na Janovy hoře, kde je taktéž jízdárna.

Zvědavá ulička, muzeum a Zámecký park Jilemnice

Expozicí lyžování najdete v muzeu, které je v budově zámku. Ten leží v Zámeckém parku a v jehož pokolí najdete i bývalou budovu pivovaru a kostel sv. Vavřince. Nedaleko centra je i Zvědavá ulička. Říká se jí tak, protože každý další postavený dům byl posunutý o něco více vpřed, aby měli všichni obyvatelé ulice stejný výhled. Ulička se nachází asi 200 metrů od náměstí. 

Bazén a sauna Jilemnice

V případě špatného počasí můžete navštívit plavecký bazén s délkou dráhy 25 metrů a přilehlý dětský bazén, nebo saunu a solnou jeskyni.

Martinické rybníky a naučná stezka okolo 

V Martinicích je naučná stezka U Mlejna, dá se po ní jít pěšky i projet ji na kole. Ideální je pro výlety v horkých letních dnech, protože se případně mužete vykoupat v nějakém z okolních rybníků. 

Muzeum, zámecký park Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí je ideální na výlet, pokud je deštivé počasí, dozvíte se hodně o vzniku Krkonoš a jejich geologickém složení. Zámecký park je známý jezírkem s kachnami. Další informace o Vrchlabí najdete na turistickém portále.

Bozkovské dolomitové jeskyně, rozhledna U borovice

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě jsou jedny z nejkrásnějších jeskyní v České republice. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou.

Harrachov Mumlavské vodopády, pivní lázně, sklárna

Mumlavské vodopády jsou 12 metrů vysoké okolo v žulovém podkladu jsou k vidění vymletá oka až o průměru 6 metrů, cesta je k nim dlouhá asi kilometr a půl z Harrachova. Zde je sklárna, minipivovar Novosad a syn a pivní lázně, opravdu se tu koupete v pivě. V připravené vaně na Vás čeká teplá horská voda a 10 litrů piva.

Přehrada Špindlerův Mlýn 

Vodní nádrž o ploše 40 ha je dlouhá jeden kilometr a leží na horním toku Labe u jižního okraje Špindlerova Mlýna. Labská přehrada zachytává většinu sněhových vod ve střední části Krkonoš, byla postavena v letech 1910–1914.  Od osmdesátých let tady stojí 120 m dlouhý silniční most.

ZOO a safari Dvůr Králové

ZOO Dvůr Králové má dvě rozdílné sezóny. Od října do dubna se podobá ostatním zahradám a je přístupná pro pěší návštěvníky, kdy na ploše 20 hektarů prezentuje zvířata v tropických pavilonech a celoročně osazených výbězích. V době letní sezony nabízí na ploše 60 ha skutečné Africké SAFARI, které návštěvníci projíždějí vlastními vozy a autobusy a pěší 10 ha velkou klasickou ZOO.

Skalní město Adršpach nebo skály v Českém ráji

Adršpašsko-teplické pískovcové skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, nejúžasnější je pohled na skalní jezero. Rovněž úžasné skály a výhledy nabízí Český ráj.

Chata na Špici na Benecku hodnocení